Bajram šerif mubarek olsun!

Pet, 22. Maj. 2020.

Želimo da vam bajramski blagdani proteknu u lijepoj atmosferi, dobrom zdravlju i raspoloženju i daju duhovnu snagu, potrebnu u kreiranju bolje i jače domovine Bosne i Hercegovine.

Proteklih mjesec dana ramazana, muslimani u Bosni i Hercegovini i diljem svijeta dijelili su radost sehura i iftara u svojim domovima, tražeći smiraj u vjeri i pomažući onima kojima je pomoć potrebna. Povodom Ramazanskog bajrama, jednog od najvećih muslimanskih blagdana, koji nastupa u nedjelju upućujemo iskrene čestitke muslimanima u Bosni i Hercegovini i svijetu.

Ovaj blagdan je prilika da posjetimo naše najdraže, te s njima podijelimo radost i sreću i ukažemo im naše poštovanje. Bajrami su lijepi blagdani koji nas između ostalog podsjećaju i na slobodu koju živimo. Za tu slobodu živote su dali mnogi, a drugog dana Ramazanskog bajrama tradicionalno ćemo posjetiti mezarja i prisjetiti se šehida – najboljih sinova i kćerki naše domovine.

“Bio sam musliman i to ću i ostati. Osjećao sam se borcem za stvar islama u svijetu i time ću se osjećati do kraja života. Jer islam je za mene bio drugo ime za sve što je lijepo i plemenito i ime za obećanje ili nadu u bolju budućnost muslimanskih naroda, za njihov život u dostojanstvu i slobodi, jednom riječju za sve ono što je po mom uvjerenju bilo vrijedno živjeti”, riječi su predsjednika Izetbegovića koji na fotografiji u prilogu klanja Bajram-namaz 1993. godine u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu.

“I na kraju: ne brinite za Bosnu. Neće je pregaziti. Mogu samo preko nas mrtvih. Želim vam svako dobro i neka vas Bog čuva”, rekao je predsjednik Izetbegović čestitajući Bajram 1995. godine.

Bajram šerif mubarek olsun!

JU Muzej “Alija Izetbegović”