Dan pobjede nad fašizmom, Dan Evrope i Dan zlatnih ljiljana

Sub, 09. Maj. 2020.

Danas je 9. maj - Dan pobjede nad fašizmom, Dan Evrope i Dan zlatnih ljiljana. Danas se prisjećamo značajnih događaja iz prošlosti s nadom i vjerom u bolju budućnost.

Ostali smo tokom godina koje su iza nas dokazani antifašisti, borci za istinu, pravdu, mir, suživot i toleranciju, borci protiv zla i podjela. Demokratiju smo suprotstavljali fašizmu i ponosni smo na tu činjenicu. U borbi protiv zla, prema Aliji Izetbegoviću, i jeste sav smisao života.

„Kad sve proživiš i izdržiš, kad se nakon stotinu pokleknuća ponovo podigneš, kad se odrekneš lažne nade i utjehe i stisneš zube da bi otvoreno pogledao istini u oči, tada shvatiš da je sav smisao života u borbi protiv zla”, njegove su riječi. „Nama ne smetaju ni crkve ni katedrale, mi smo naučili živjeti sa ljudima koji drukčije misle i osjećaju i smatramo to svojom prednošću“, govorio je Izetbegović. Dakako, evropska je to vrijednost. Tolerancija je zakon opstanka Bosne, i kako je rekao Izetbegović ''mi je zastupamo“.