Nur-Sultan prvi put domaćin izložbe o Aliji Izetbegoviću

Pon, 23. Sep. 2019.

Događaj je otvorio počasni gost Bakir Izetbegović a prisustvovali su važni gosti iz političkog, diplomatskog, akademskog i javnog života Kazahstana i Azije.

Povodom Samita predsjednika skupština centralne Azije koji se održava od 22.9.2019 - 26.9.2019. u gradu Nur-Sultan, Kazahstan, danas je, u prostorijama Nacionalne Akademske Biblioteke Kazahstana, promovirana knjiga “Fotomonografija Alije Izetbegović” i predstavljena izložba fotografija Muzeja Alija Izetbegović "Predsjednik izbliza". Izložba je putem panoa prikazana na oko 40 arhivskih fotografija koje su bile popraćene antologijiskim filozofskim mislima, citatima iz biografije Alije Izetbegovića te sadržavaju kraće predavanje o životu i djelu predsjednika Izetbegovića.

Direktor Muzeja Alija Izetbegović Adnan Žiško istaknuo je kako su poruke ove izložbe filozofske i životne.

Značajno nam je da na ovaj način ljudi širom svijeta upoznaju Aliju Izetbegovića, ne samo kao prvog predsjednika BiH, važnog političara , nego kao čovjeka koji je bio filozof i koji je imao svoj poseban pogled na svijet i na Bosnu i Hercegovinu. Izetbegović je smatrao da su moralne i etičke vrijednosti izvor političke moći i ugleda BiH kao činioca međunarodne zajednice, što je bilo presudno kako u periodu za njeno međunarodno priznanje, tako i u oružanoj borbi za njeno očuvanje – naveo je direktor Muzeja. Izložba “Predsjednik izbliza” do sada je predstavljenja u Istanbulu, Zagrebu i Sarajevu.

Organizator događaja: Počasni Konzulat Republike Kazahstan u Sarajevu, bosansko-kazahstanska asocijacija „Berkut“ iz Sarajeva, Veleposlanstvo Republike Kazahstan u Zagrebu, Muzej Alije Izetbegović iz Sarajeva i Parlament Republike Kazahstan.